Trening Skrzata
Na tym etapie najważniejsza jest zabawa i oswajanie dziecka z piłką. Należy wykorzystać zamiłowanie Skrzatów do ruchu i kształtować wszechstronny rozwój motoryczny. Dzieci w tym wieku łatwo się zniechęcają i poddają dlatego najważniejszym aspektem pracy ze skrzatami jest utrzymanie pasji do piłki. Pomimo tego Skrzaty są w bardzo dobrym wieku do wzmacniania ich podstawowych umiejętności technicznych. Nawyki i automatyzmy budowane w treningu Skrzatów są bardzo solidnym fundamentem w kolejnych etapach rozwoju zawodnika. Mając tą świadomość dbamy o detale i koncentrujemy się na ułożeniu całego ciała, pracy rąk i nóg, układaniu stopy, itd.
Na etapie Skrzata drybling nie jest najważniejszą umiejętnością jednak po opanowaniu daje zawodnikom dużo radości i pozwala im “robić różnicę“ w grach podwórkowych. Ponieważ Skrzaty mają jeszcze krótkie nogi (co utrudnia drybling) oraz słabą koordynację ciała nie dokładamy złożoności w nauce dryblingu a jedynie utrwalamy technikę wykonania bazowych dryblingów.
Odejście i prowadzenie piłki to klucz do gry na etapie Skrzata i musi być trenowane już od samego początku edukacji piłkarskiej. Dzieci rozpoczynające treningi piłkarskie mają bardzo silny nawyk czekania z piłką aż do momentu kiedy rywal dobiegnie i dopiero wtedy próbują iść na przebitkę. Można powiedzieć, że zamrażają grę do momentu doskoku rywala. Kiedy przepracują ten nawyk w nowy - odejścia z piłką zanim przeciwnik dobiegnie, to otwiera się przed nimi cała gra związana z prowadzeniem piłki i dryblingiem.
Nauczenie od Skrzata odejścia z piłką zanim rywal zdąży dobiegnąć odmienia całą grę i daje zawodnikom opcje gry w meczach i wiele dodatkowych szans na doświadczanie prowadzenia piłki oraz dryblingu. Można powiedzieć, że bez odpowiedniego odejścia młody zawodnik będzie rozwijał się o wiele słabiej (tracąc czasem nawet połowę szans na doskonalenie prowadzenia piłki i dryblingu w meczach)!
No Comments Yet