Jednostka treningowa
Według wytycznych PZPN główną formą nauczania ma być forma zabawowa. Polecam jednak sprawdzenie czy grupa nie będzie rozwijać się lepiej opierając trening na formach:
mała gra (1×1 lub 2×2)
nauczanie poszczególnych elementów techniki: prowadzenie piłki, przyjęcie piłki, odejście, drybling, podanie.
Formę zabawową warto utrzymywać jako dodatkowy atrybut który wdrażamy kiedy Skrzaty mają gorszy dzień lub słabsze momenty. Jeżeli grupa lubi zdobywać i ulepszać nowe umiejętności korzystając z ćwiczeń w formie ścisłej - będzie to najlepiej wykorzystany czas na tym etapie rozwoju trenowania piłki nożnej. Skrzaty robiąc postępy techniczne i utrzymując odpowiednią radość ze współpracy z Trenerem nie nudzą się aż tak bardzo i łatwo podtrzymują pasję do piłki.
Skrzatów nauczamy przede wszystkim prowadzenia piłki, balansu ciała oraz odejścia z piłką (ponieważ mają one nawyk zamrażania się przy dobiegającym przeciwniku). Warto pracę nad odejściem z piłką traktować poważnie na każdym treningu aż do momentu w którym grupa przestanie “zamrażać grę“ przy dobiegającym rywalu, świetnie sprawdzają się tutaj ćwiczenia w parach. Pamiętajmy aby powtarzać te ćwiczenia gdy do grupy dojdą nowi zawodnicy. Dla uatrakcyjnienia treningu można również nauczać łatwiejszych dryblingów. Podstawą treningu musi być jednak jak największa ilość gier 1na1 oraz 2na2, ponieważ pozwalają one najefektywniej utrzymywać u Skrzatów radość z treningu oraz wypychają bardziej początkujących zawodników do odważnej gry i dryblowania. Skrzaty nie są zainteresowane nauką obrony, odbiór piłki przychodzi im instynktownie.
No Comments Yet