Trening Skrzata
Trener pracujący ze Skrzatami musi mieć świadomość mentalności i naturalnych zachowań dla dzieci w tym wieku.
Przede wszystkim Skrzaty są egoistyczne, grają egoistycznie, obrażają się, chcą aby trening kręcił się wokół nich. Nie ma w tym nic złego, egoizm jest naturalny dla człowieka w tym wieku, akceptujemy go i jedynie podpowiadamy, że fajnie jest czasami podać piłkę albo kolega też podobnie odczuwa i warto również brać to pod uwagę. Nigdy nie krytykujmy Skrzaty za egoizm.
Skrzaty łatwo się zniechęcają i tracą pewność siebie która w tym wieku często jeszcze nie występuje a dopiero jest w trakcie krystalizacji. To naszym zadaniem jest budowanie i podtrzymywanie motywacji wewnętrznej.
Skrzaty nie zawsze rozumieją co się z nimi aktualnie dzieje pod względem emocjonalnym, potrafią wpadać w zły nastrój z którego można ich łatwo wyprowadzić rozmową. Nauka rozpoznawania i nazywania emocji występujących w meczach oraz na treningach to ważne zadanie Trenera.
Skrzaty są bardzo ciekawskie i potrafią słuchać, lubią się uczyć nowych rzeczy. Warto to wykorzystywać aby ich edukować wspólne odnajdując i analizując przyczyny porażek, konfliktów, spadków motywacji… Ważne jest też kształtowanie wartości (tolerancja, różnorodność, wsparcie). Można również rozmawiać o wpływie słodyczy, nawadniania i zdrowego odżywiania na osiągnięcia w sporcie.
Skrzaty nie buntują się przeciwko byciu nauczanym dlatego jest to świetny czas na wdrażanie nauki zachowania się przed i po treningu (odpowiedni ubiór, pomoc w organizacji sprzętu) oraz nauki organizacji (bidony, sprzęt i ubiór w konkretnym miejscu).
No Comments Yet