Planowanie treningu
makrocykl – w strukturze półrocznej lub rocznej
mezocykl – w strukturze miesięcznej
mikrocykl – w strukturze tygodniowej
Od czego zacząć? Jak nie dać się przytłoczyć? Metod budowania cykli treningowych jest wiele i pewnie większość z nich działa. Ja w tym celu używam aplikacji ProTrainUp którą bardzo polecam ale można to równie dobrze robić samemu na papierze.
Pierwszym krokiem jest spisanie tematów treningowych dla grupy (poniżej znajdziesz moją listę tematów).
Następnie tematy dzielę na dwa lub trzy mikrocyke tygodniowe.
Teraz mikrocykle uzupełniam o jednostki treningowe które wypełniam ćwiczeniami i zadaniami (jak zbudować jednostkę treningową będzie w sekcji poniżej).
Te mikrocykle układam w miesięczny mezocykl który cyklicznie powtarzam przez 4 miesiące (makrocykl).
Tyle, to proste! Właśnie powstał pełen makrocykl treningowy!
W każdej kategorii wiekowej zawodnicy mogą doświadczać sytuacji o coraz wyższym poziomie złożoności, począwszy od gry 1 x 1, przez 2 x 2, 3 x 3, skończywszy na układzie 4 x 4 (w przypadku równowagi liczebnej).
Na tej podstawie, zawodnik doświadczy wielu sytuacji w przewadze, równowadze i niedowadze liczebnej. Szczególnie w sytuacjach trudnych (np. w niedowadze lub równowadze liczebnej) środowisko gry zachęcać będzie zawodnika do podejmowania większego ryzyka (wszystkie linie podań mogą być zamknięte) oraz większej kontroli nad piłką (konieczność podejmowania działań indywidualnych takich jak prowadzenie piłki, drybling czy strzał). W każdym tygodniu zawodnik będzie doświadczał innych sytuacji, które w mniejszym lub większym stopniu będą zachęcać do realizacji określonych celów gry, zasad oraz działań piłkarskich. Trener, w zależności od poziomu zawodników będzie mógł dobierać środki treningowe, zarządzając ograniczeniami.
No Comments Yet